Пресрелізи та блог

Java

25 років Java: найкавовіша мова програмування

  • Перегляди: 2971
Історія

На днях виповнилося 25 років з дати появи мови програмування Java. Вона є однією з ключових технологій, на якій розробляються програмні продукти нашої компанії. Softline розповідає про історію цієї мови програмування, а також про найцікавіші проєкти, створені з її допомогою. Цікаво, що у цьому році також виповнюється і 25 років компанії Softline — ми однолітки!

Хто розробив мову Java?

Інженери компанії Sun Microsystems:
  • Патрік Ноутон (Patrick Naughton) — керівник групи інженерів
  • Джеймс Гослінг (James Gosling) — член Ради директорів і, як його ще іноді називають"комп'ютерний чарівник"
Image
Патрік Ноутон
Image
Джеймс Гослінг

Навіщо її створили?

Патрік Ноутон та Джеймс Гослінг працювали над проєктом "Green", метою якого було розробити мову для програмування побутових електронних пристроїв. Наприклад, контролерів для каналів кабельного телебачення (cable TV switchboxes).

Особливістю побутових пристроїв є те, що вони, по-перше, мало споживають енергії (звідси і назва проєкту — "Green"), по-друге, мають невеликі мікросхеми пам'яті, а, відповідно, і програми, написані під них, мали бути невеликими.

Також стояло завдання розробити технологію таким чином, аби набраний код читався на будь-якій машині, а не писався під кожен пристрій окремо за принципом "Написано один раз, працює всюди" (write once run everywhere). Мова програмування C ++ для цієї мети не підходила, тож вони розробили нову.

Чому її назвали Java?

Спочатку нову мову програмування назвали Oak (англ. «Дуб»). Адже під вікном офісу Джеймса Гослінга ріс дуб, який йому дуже подобався. Однак юристи компанії Sun Microsystems сказали, що ця назва вже зайнята. Тому вирішили взяти ім'я Java. Чому так? Достеменно невідомо. Однак є дві версії.

Версія 1. Програмісти п'ють багато кави. Поки створювали нову мову програмування, було випито гігалітри кави сорту Java.

Версія 2. Оскільки нову мову розробляли для програмування побутових електронних пристроїв, то слово Java пов'язане з кава-машиною — типовим побутовим пристроєм.

23 травня 1995 рік — дата офіційного випуску під назвою Java

У 2009 році мова Java змінила свого власника — компанія Sun Microsystems була придбана технологічним гігантом Oracle. Softline є партнером цієї корпорації та активно використовує технології Oracle у своїх програмних продуктах та інформаційних системах.

ТОП-5 Java проєктів у світі

На жаль, розробки Softline мовою програмування Java, не входять до найвідоміших проєктів у світі, однак в Україні кілька рішень набули національного масштабу. Наприклад, це високозахищена та потужна система керування контентом порталу Megapolis.Portal Manager. Хоча її було розроблено ще на початку 2000-х, досі сотні веб-порталів, призначених для високих навантажень, працюють саме з цією системою. Окрім того, на мові Java ми маємо понад десяток розробок для фінансового сектору. Особливістю цієї мови програмування є захищеність продуктів, що є важливою умовою для банків, страхових та небанківських "фінтех" організацій. Однак, перейдемо до найвідоміших світових проєктів на сьогодні.

1. Дослідження Марсу

У 2004 році агенція NASA запустила робота, всюдихода Spirit, з завданням пошуку ознак води і життя на Марсі. При створенні марсоходу з дистанційним управлінням NASA використовувала платформу Java — для формування тривимірної моделі місцевості на основі даних телеметрії. Завдяки цьому вчені могли управляти кожним рухом апарату за принципом «вкажи місце і натисни». Java дозволила обробляти величезні обсяги даних, необхідні для проекту. Варто відзначити, що Java була єдиною мовою, яку знали всі вчені з різних країн, що працювали над проектом.
Image
Spirit Robot

2. Розвиток Twitter

У 2015 році в Twitter публікувалося понад 400 млн повідомлень щодня. Для забезпечення роботи бази даних, яка зростала по експоненті, популярна соціальна мережа була змушена зайнятися підвищенням продуктивності. Для цього платформа Twitter була переведена на Java Virtual Machine (JVM — набір програм та структур даних, що використовують модель віртуальної машини). Це допомогло команді з підтримки платформи швидше виявляти помилки і точніше визначати причини їх виникнення. Перехід дозволив Twitter покращувати сервіс щодня, що і призвело до його нинішньої популярності.
Image
Twitter

3. Масштабування Netflix

У 2015 році Java допомогла компанії Netflix масштабувати її сервіс аби понад 57 мільйонів передплатників могли дивитися мільярди годин потокового відео щомісяця. Сервіси Netflix були побудовані на архітектурі з використанням Java і JVM, а для їх постійного моніторингу, поновлення і масштабування застосовуються інструменти з відкритим вихідним кодом на Java. Сьогодні сервіс вже використовує більш ніж 180 млн передплатників у всьому світі, включаючи Україну. І, головне, працює без збоїв.
Image
Java-розробники Netflix Камерон Фібер, Енді Гловер та Зан Траш

4. Дослідження у Великому адронному колайдері

Розкрити, з чого складається всесвіт і як віна працює, — важливе та дуже складне завдання. Понад десять років Європейська організація з ядерних досліджень ЦЕРН (CERN) використовує Java як програмну основу Великого адронного колайдера, його ста тисяч пристроїв і двох мільйонів кінцевих точок.
Image
Кімната збору та аналізу результатів CERN

5. Розробка Minecraft

Гра Minecraft, написана на Java, перевернула життя мільйонів дітей і стала найбільш комерційно успішною відеогрою. Дитяча академія програмування Codakid розробила курс «Програмування у Minecraft», завдяки якому діти можуть створювати власні блоки, види зброї, ворогів і багато іншого — і все це з елементами навчання програмуванню на Java. Завдяки Minecraft платформа Java допомагає рости новому поколінню комп'ютерних геніїв і програмістів, які зможуть перейти від розробки власної гри до створення того, що змінить світ.
Image
Робота дитини-програміста після вивчення курсу розробки від CodaKid
Softline
Адреса:
Україна, 08341, Київська обл., Бориспільський р-н, село Вишеньки, вул.Велика набережна, будинок 11-А, приміщення 13
тел.: +38 044 323 00 80
email: info@softline.ua

Компанія

Основні послуги

Входить до:

Intecracy Group
Intecracy Group — об'єднання компаній, що працюють у сфері високих технологій, кожна з яких досягла високого рівня компетенції у своєму напрямку діяльності.