Пресрелізи та блог

Covid-19 та зловмисникі: як використовують пандемію для фішингу

Covid-19 та зловмисникі: як використовують пандемію для фішингу

  • Перегляди: 1190
Корисні поради
Кібербезпека

Центр CERT-UA повідомляє про активізацію злочинців під час карантину. Одним з актуальних методів розповсюдження шкідливого програмного забезпечення (далі – ШПЗ) є фішингові листи.

Зловмисники, надсилаючи користувачам листи з нібито офіційних поштових скриньок (наприклад, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.), прикріпляють інфіковані файли, які містять у собі атрибути офіційних документів Міністерства охорони здоров’я – бланки, та мають розширення .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx, тощо. Інфікування пристроїв користувачів відбувається у момент відкриття даного файлу.

Інфікований файл звертається до неофіційних ресурсів, звідки автоматично завантажує шаблони, які містять ШПЗ, та замінює ними стандартні, що пропонуються користувачу при створенні нового документу (мають розширення .dot, .xlt, .pot).

Даний метод дозволяє досягти лавинного ефекту зараження користувачів. У разі, якщо користувач не знає про факт інфікування та використовує дані шаблони зловмисника, може інфікувати інших користувачів, надіславши їм інфіковані файли.

Що робити?

- Не відкривайте та не завантажуйте додатки у листах, які ви не очікували отримати.
- Перевіряйте всі прикріплені файли, що надходять на пошту за допомогою антивірусних програм чи VirusTotal.
- Забороніть MS Office звертатись до мережі Інтернет (див. корисні посилання).
- Відключіть відображення початкового екрану при відкритті додатків пакету MS Office (Параметри – Загальні – Параметри запуску – відключити «Показувати початковий екран під час запуску цієї програми»).
- Не використовуйте шаблони з мережі Інтернет без необхідності.

AZORult

Відзначається, що зловмисники використовують ситуацію пов’язану з пандемією коронавірусу, як підхід соціальної інженерії направлений проти користувачів. У фішингових листах користувачам пропонується встановити додаток, який обіцяє надавати актуальну інформацію щодо епідеміологічного стану в світі. Як приклад, при запуску зловмисної програми CoronaMap.exe відображається інформація з онлайн карт щодо поширення коронавірусу, яка розміщена на сайті  Університету Джона Хопкінса, а в прихованному режимі ініціюється запуск шкідливого програмного забезпечення, відомого як AZORult.

AZORult – шкідливе програмне забезпечення (далі – ШПЗ) типу «троянський кінь», призначене для збору різноманітної конфіденційної інформації користувача, такої як дані з месенджерів та браузерів, в тому числі файли cookie, ідентифікатори користувачів та пристроїв, паролі та інформація, що пов’язана з інтернет-банкінгом чи криптовалютами. Для ідентифікації при з’єднанні з командно-контрольним сервером використовуються дані про інфікований пристрій.

Фахівцями урядової команди реагування на комп’ютерні надзвичайні події України CERT-UA проаналізовано інциденти пов’язані з даним способом отримання несанкціонованого доступу до інформації користувачів, способи розповсюдження, вектори зараження та методологію роботи ШПЗ та звіти про подібні інциденти.

Встановлено, що зловмисники поширюють ШПЗ за допомогою розсилки спам-повідомлень на електронні скриньки. Електронні листи зазвичай містять оманливий текст, що спонукає користувачів відкрити вкладені файли (наприклад – актуальна інформація, щодо розповсюдження коронавірусу в світі). Після завантаження та запуску вкладення користувачем виконується певний перелік команд, що дає змогу AZORult бути виконаним на цільовій системі.

Дане ШПЗ працює на всіх версіях Windows (від Windows XP до Windows 10, 32- та 64-bit), для запуску потребує Java будь-якої версії та за необхідності може її оновлювати, а також завантажувати додаткові компоненти ШПЗ, через що йому не потрібні MS Office та .NET.

Враховуючи вищезазначене, звертаємо особливу увагу представників державних органів та об’єктів критичної інфраструктури на те, що подібний підхід може використовуватись APT групами для розвідки, викрадення даних чи реалізації інших атак. Рекомендуємо провести відповідні інструктажі персоналу щодо розповсюдження фішингу.

Механізм ураження системи ускладнює видалення ШПЗ з інфікованих пристроїв, через що доцільніше відновити систему з резервної копії. Наголошуємо, що у випадках інфікування системи, крім видалення ШПЗ або відновлення системи, потрібно змінити паролі та інші дані, що використовуються для автентифікації.

Що робити?
- Встановити відображення електронних листів у форматі «звичайний текст», без вкладень чи активних елементів.
- Одразу видаляти підозрілі листи, не переходити за невідомими посиланнями.
- Не завантажувати та не запускати додатки з листів, які ви не очікували отримати.
- Перевіряти підозрілі файли на VirusTotal.
- Не встановлюйте програмне забезпечення з невідомих чи неперевірених ресурсів.

Корисні посилання:

Основні правила кібергігієни

https://cert.gov.ua/recommendations/21

Як розпізнати фейк?

https://cert.gov.ua/recommendations/22

Загальні рекомендації Державного центру кіберзахисту та протидії кіберзагрозам Держспецзв’язку для підвищення рівня захисту інформаційних ресурсів та систем і для запобігання кіберінцидентам в установах, на підприємствах і в організаціях.

https://cert.gov.ua/files/pdf/Rec0301.pdf

Служба, що перевіряє підозрілі файли та полегшує швидке виявлення вірусів, черв'яків, троянів і всіх видів шкідливих програм, визначуваних антивірусами.

https://www.virustotal.com/

Softline
Адреса:
Україна, 08341, Київська обл., Бориспільський р-н, село Вишеньки, вул.Велика набережна, будинок 11-А, приміщення 13
тел.: +38 044 323 00 80
email: info@softline.ua

Компанія

Основні послуги

Входить до:

Intecracy Group
Intecracy Group — об'єднання компаній, що працюють у сфері високих технологій, кожна з яких досягла високого рівня компетенції у своєму напрямку діяльності.